Pomoc či jed ?

Áno, reč je o REPELENTOCH. Keďže z minulého článku už poznáte moju skúsenosť s kliešťom. Viete aj to, že svet praje pripraveným a prevencia je najmúdrejší krok aký je možné spraviť. Ešte viete aj to, že som eko, bio, raw človek 😀 a všetko chcem riešiť prírodnou cestou. A! Som magnet na komáre 🙁 . Avšak, nič nie je čiernobiele a kto chce, môže dať šancu aj voľne predajným prípravkom proti kliešťom, komárom a inému otravnému hmyzu. Tak sa dnes poďme pozrieť na zúbok tým repelentom.


Zamreala som sa na jeden, podľa mňa dosť populárny repelent pre kone, proti otravnému hmyzu. Na jednej predajnej stránke sú k nemu uvedené aj tieto informácie, ktoré si väčšinou nečítame alebo sa nad nimi nezamýšľame:

BEZPEČNOSTNÉ UPOZORNENIE:

—– je viacúčelový insekticíd pre kľud zvieraťa.
Škodlivý pre vodné organzmi s dlhodobými účinkami.
Ak je nutná lekarská pomoc, majte po ruke obal alebo štítok výrobku.
Uchovávejte mimo dosah detí.
Pred použitím si prečítajte údaje na štítku.
Zabráňte uvoľneniu do životného prostredia.

A ďalšie, ktoré by stáli za debatu. Spomeniem už len tieto: Použitajte v dobre vetranom prostredí, neaplikujte v prítomnosti mačiek, nevdychujte produkt a zamedzte vdychovaniu produktu zvieratami.
Ale poďme k tomu zloženiu…


Zloženie

V zložení tohoto prípravku sa nachádza : Cyperméthrin , Pyretrín , Pyperonyl butoxid.
Poviem vám čo som o nich zistila.

  1. Cypermethin: Obsahuje ho aj veľa domácich prostriedkov na hubenie mravcov a švábov. Je to aj poľnohospodárstve hojne používaný širokospektrálny insekticíd s rýchlym nástupom neurotoxického účinku. V pôde a z rastlín sa celkom rýchlo odbúrava, ale pri použití vo vnútri je na povrchoch účinný týždne.
    Je vysoko toxický pre ryby a vodný organizmus, vodný hmyz a včely.
    Čo sa deje zvieratám vystavené malým dávkam?
    ŠVÁBI: nervový systém vyvolal reakciu, ktorá spôsobuje nekľud, nekoordinovanosť a ochrnutie.
    MYŠI: zvýjanie, kŕče, slinenie
    POTKANI: mali podobné príznaky, ako myši + tras
    U myší, ktoré boli krmené vysokými dávkami, sa rakovina neobjavila ale u niektorých samíc sa objavili zhubné nádory pľúc.
    U ľudí sa opakujú: brnenie, pálenie, svrbenie, závrate.
    Táto látka sa klasifikuje, ako možný karcinogén, ale nie sú dostatočné dôkazy na to, aby tak bol oficiálne označený. To však neznižuje jeho rizikovosť.
  2. Pyrethrín: Sa prirodzene vyskytuje v kvetoch chryzantémy, preto sa často označuje za organický insekticíd. On sa však samozrejme väčšinou synteticky vyrába priemyselnými metódami. Taktiež je zameraný na nervový systém. Spôsobuje smrť hmyzu v dôsledku straty motorickej koordinácie a paralýzy.
    V kombinácii s Pyperonyl butoxid, tieto dve zlúčeniny spoločne spôsobujú hmyzu ich detoxikovať a spôsobujú tak ich smrť. Používajú sa v nižších koncentráciách a vtedy pôsobia ako repelent.
    Americké ministerstvo poľnohospodárstva tvrdí, že ide pravdepodobne o najbezpečnejší insekticíd pre použitie na potravinárskych rastlinách. Žalúdočné kyseliny cicavcov ho ľahko rozkladajú, preto je toxicita nízka. Pri vystavení vyššej dávky sa intoxikácia prejavuje vysokou škálou príznakov: u zvierat :
    slinenie, otupenie, svalový tras, zvracanie, kŕče, prípadne smrť. U ľudí: ztažené dýchanie, kýchanie, upchatý nos, bolesť hlavy, nevoľnosť, zlá koordinácia pohybov, tras, kŕče, začervenaná tvár a jej opuch, pocity pálenia a svrbenia.
    Taktiež je toxický pre ryby a vo vysokej dávke a nesprávnom použití aj pre mačky.
    Karcinogénny vplyv na zvieratá a ľudí je ešte stále predmetom ďalšieho testovania a výskumu.
  3. Pyperonyl butoxid: je látka s insekticídnymi vlastnosťami, ktoré zároveň zvyšuje účinok použitia pyretroidov. Je účinný inhibítor skupiny enzýmov = zabarnuje organizmu detoxikovať sa, a tak umožní väčšie nahromadenie (iného) aktívneho isekticidu do organizmu a na dlhšiu dobu.
    Opäť sa uvádza, že nie je toxický pre cicavce, ale pre ryby, a vodné živočíchy áno.
    Najčastejšie sa používa na ničenie hmyzu počas skladovania obylia, ako je ryža, pšenica, fazuľa, … Na tento účel, jeho účinok záleží na konkrétnej koncentrácii, ale pohybuje sa od 1-10 mesiacov.
    Má nepriaznivé účinky na endokrinnú funkciu u človeka a životné prostredie.
    Diskutujej sa o jeho ďalších nepriaznivých účinkoch, ako je mutagenita, karcinogenita a ďalšie. Je zle odbúratelný (to jej jeho funkcia) a preto sa jeho zbytky môžu nachádzať aj v potravinách alebo kozmetike. Dokáže vstúpiť do krvného obehu a poškodzovať tak pokožku.
    Vysoké dávky spôsobujú kŕče, nevoľnosť, zvracanie, hnačku, krvácanie z nosa, nervové záchvaty, ktoré môžu viesť až do upadnutia do kómy, poškodeniu mozgu a smrti.

Obvyklá doba rozkladu presticídov je 30dní, aj keď sa väčšinou môže pohybovať medzi 2-9 týždňami.



Je to taký výcuc informácii, ktoré som našla na internete. Snažila som sa nič neprikrášľovať a ani naopak nezhoršovať. Len vás informovať o faktoch.

Jednoznačne má táto téma dve strany a to čo som vám sem napísala, na niekoho vôbec nepôsobí ako kortroverzná téma a nerobí si z toho ťažkú hlavu. Koncentrácia týchto látok sa v repelente vyskytuje v nízkych koncentráciách. Väčšinou pod 2%. A ľudia si povedia, že to nič nie je. Nežiadúce účinky sú uvedené len pri vystavený vysokým dávkam. Nejaké nepríjemne reakcie môže mať len citlivý človek. Píšu, že náš organizmus sa vie týchto látok relatívne rýchlo zbaviť…a podobný pohľad.

A na druhej strane sú zas ľudia ( kam sa radím aj ja ) ktorí sa na to pozerajú skeptickejšie. Hovorí sa o malých množstvách, ktoré nám či zvieratám veľmi neublížia… ALE v čom všetkom sa takéto alebo iné „len trošku škodlivé“ látky nachádzajú, a koľko krát za deň takúto vec použijeme alebo sme jej vystavený na verejných miestach (čistiace prostriedky, osviežovače vzduchu, … ). A synergickým efektom, sa vytvorí koktejl, ktorý už tak maličký nie je a naše telo sa s ním musí vysporiadať. A to už nemusí byť také jednoduché, ako poradiť si s jedným repelentom.


A čo na to zvieratá?

Ak aj dodržíme pokyny na produkte a snažíme sa repelent nastriekať na zviera, v tomto prípade koňa v dobre vetranom priestore… povedzme, že ho vyvedieme von-to je asi najrozumnejšie riešenie, ale aj tam si to môžu schytať naše cenné a dôležité opelovače, nie len otravný hmyz, pred ktorým chceme koňa chrániť. Taktiež sa môže stať, že vonku príliš fúka a repelent vôbec neskončí tam, kde by sme chceli, na tele koňa ale odfúkne ho úplne mimo. Vtedy koňa nastriekame v sprchovacom boxe v maštali alebo v uličke medzi boxami. Tam jednoznačne repelent skončí aj na zemi, kde po ňom môžu prejsť mačky či psy ktoré si následne labky často oblizujú. Za ďalšie sa koňa často dotýkame aj my, a následne samy seba či iných ľudí a zvierat. A ako posledné by som spomenula, že v lete kone často sprchujeme alebo aspoň umyjeme špongiou aby sme odstránili špinu a pot po práci = repelent ktorý je toxický pre vodný organizmus, sa z koňa odplaví do kanála, alebo pôdy.


Ako sa rozhodnúť?

To je už na vás. Zamyslite sa, čo je pre vás dôležité. Niekto dá prednosť jednoduchosti a praktickosti vo forme kúpi hotového repelentu v obchode, s pokojom na duši, že takýto prípravok neublíži jeho koňovi, jemu ani nikomu inému.

Niekto chce pre svoje telo a zdravie spraviť všetko čo môže a je možné to ovplyvniť, a preto sa rozhodne pre menej praktickú, ale za to zábavnú a voňavú formu repelentu, ktorý si vyrobí sám. Je nespočetné množstvo esenciálnych olejov s repelentnými účinkami, stačí si len vybrať a otestovať. A taktiež aj mnoho iných prírodných riešení, ako napríklad, pridávanie sušeného cesnaku do potravy, rôzne bylinky naložené v alpe alebo alkohole.

A v dnešnej dobe, tu máme aj zlatú strednú cestu, kedy nemusíte nič vyrábať či miešať a môžete si hotový prírodný repelent rovno kúpiť. V porovnaní s bežným repelentom si pravdepodobne priplatíte, ale za kvalitu a čistou to stojí.

Ak si chcete vyrobiť svoj vlastný repelent pre vášho koňa, psíka či mačičku ale potrebujete pomoc, neváhajte ma kontaktovať a dohodneme si konzultáciu na ktorej vám s radosťou poradím a pomôžem aj s týmto. Alebo vám ponúkam viac možností, už hotového repelentu, stačí napísať.


Čo ja?

Myslím, že moju voľbu poznáte 🙂 Výroba repelentu je pre mňa zábava, alchýmia a voňavý zážitok, ktorý si môžem namiešať naozaj podľa potrieb môjho zvieraťa, prostredia, druhu hmyzu, ktorého chcem od nás držať preč , a preferencií môjho nosu 😀

Ešte by som chcela dodať, že nejde len o nás a naše zvieratá ale aj o našich najmenších. Aký repelent používate na svoje malé deti? Aký repelent máte na svojej koži keď na rukách držíte bábätko…?

Prajem vám a vašim zvieracím miláčikom nech vás komáre necucajú, mušky neotravujú a kliešte obchádzajú na kilometer 😀 a pomôžme prírode prírodou ♥️ Bejka ♥️

Som milovníčka zvierat, prírody, esenciálnych olejov, sebarozvoja a svojho partnera :) UČÍM LUDÍ BEZPEČNE, PRAKTICKY A ROZUMNE POUŽÍVAŤ ESENCIÁLNE OLEJE AJ PRE ICH ZVIERATÁ A ČLENOV ICH RODINY. Celý môj príbeh si môžeš prečítať tu ... Ak máš záujem o konzultáciu, dohodnúť sa môžeme tu ... Alebo si môžeš stiahnuť niektorý z mojich ebookov ...